Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Karlštejnské kulturní sdružení z.s.
Karlštejn 185
267 18 Karlštejn
tel: +420 777 284 133
napište nám
karlstejnske.vinobrani@gmail.com

O našem sdružení

 

Karlštejnské kulturní sdružení, z. s.

 

Karlštejnské kulturní sdružení, z.s. si dalo za úkol pozvednout kulturní život městyse Karlštejn. Založeno bylo sice o několik let později, avšak někteří jeho členové se již od roku 1996 podíleli na organizaci prvního obnoveného Karlštejnského vinobraní. To bylo obnoveno po mnoha desítkách let. Podle dochovaných pramenů bylo úplně první v roce 1922.  Obnovené vinobraní má v roce 2022 již svůj dvacátý čtvrtý ročník. Slavnost burčáku, ale i vína a kulinářských zážitků, přiláká vždy do obce přes 21.000 návštěvníků za oba poslední zářijové víkendové dny. Vstupem historickou branou do uzavřené části městyse Karlštejn se návštěvník přenese do doby dávno minulé, do 14. století „otce vlasti“ císaře římského a krále českého Karla IV. Bohatý dvoudenní program potěší malé i velké diváky na hradě i v podhradí do pozdních večerních hodin. Vyvrcholením každého dne je slavnostní historický průvod z prostranství před karlštejnským vinařstvím na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho chotí Eliškou Pomořanskou a 300 členným doprovodem císařského dvora. Cestu k hradu lemují dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvnici ochutnávají burčák i vína z místních vinic, které založil sám Karel IV.

Další kulturní akce, které sdružení pořádá jsou jiné kulturně společenské akce, např. koncert Mirka Palečka na začátku roku nebo vystoupení ochotnického divadla z Horšovského Týna atd.

Jelikož je Karlštejn vinařskou oblastí, pořádá sdružení každým rokem Slavnost Svatomartinských vín. V tomto roce to bude již třináctý ročník této oblíbené slavnosti, při níž teče mladé víno proudem, prostory jsou protknuté tóny cimbálu a zábava je, jak se patří na oslavu mladého vína a ukončení vinařského roku, veselá. Akce se samozřejmě koná, jak jinak, na svátek sv. Martina 11.11., v 11.11 hod. se otevírá první láhev tohoto lahodného moku.

Od 29.7.2015 je Karlštejnské kulturní sdružení, z.s. zapsáno u Městského soudu v Praze jako zapsaný spolek.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Datum vinobraní 2022
Andrea
17.01.2022 08:01
img img
Re: Datum vinobraní 2022
KKS
24.09.2022 07:59