KONTAKTY

Karlštejnské kulturní sdružení z.s.
Karlštejn 185
267 18 Karlštejn
tel: +420 777 284 133
napište nám
karlstejnske.vinobrani@gmail.com

O našem sdružení

 

Karlštejnské kulturní sdružení, z. s.

 

Karlštejnské kulturní sdružení, z.s. si dalo za úkol pozvednout kulturní život v městyse Karlštejn. Založeno bylo sice o několik let později, avšak někteří jeho členové se již od roku 1996 podíleli na organizaci prvního obnoveného Karlštejnského vinobraní. To bylo obnoveno po mnoha desítkách let. Podle dochovaných pramenů bylo úplně první v roce 1922.  Obnovené vinobraní má v roce 2020 již svůj dvacátý čtvrtý ročník. Slavnost burčáku, ale i vína a kulinářských zážitků, příláká vždy do obce přes 21.000 návštěvníků za oba poslední zářijové víkendové dny. Vstupem historickou branou do uzavřené části městyse Karlštejn se návštěvník přenese do doby dávno minulé, do 14. století „otce vlasti“ císaře římského a krále českého Karla IV. Bohatý dvoudenní program potěší malé i velké diváky na hradě i v podhradí do pozdních večerních hodin. Vyvrcholením každého dne je slavnostní historický průvod z prostranství před karlštejnským vinařstvím na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho chotí Eliškou Pomořanskou a 300 členným doprovodem císařského dvora. Cestu k hradu lemují dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvnici ochutnávají burčák i vína z místních vinic, které založil sám Karel IV.

Další kulturní akce, které sdružení pořádá jsou jiné kulturně společenské akce, např. koncert Mirka Palečka na začátku roku nebo vystoupení ochotnického divadla z Horšovského Týna atd.

Jelikož je Karlštejn vinařskou obcí, spolupořádá sdružení každým rokem Slavnost Svatomartinských vín. V tomto roce to bude již třináctý ročník této oblíbené slavnosti, při níž teče mladé víno proudem, prostory jsou protknuté tóny cimbálu a zábava je jak se patří na oslavu mladého vína a ukončení vinařského roku veselá. Akce se samozřejmně koná jak jinak než na svátek svatého Martina a to vždy 11.11. od 11,11 hodin, kdy se otvírá první láhvev tohoto lahodného moku.

 

Od 29. 7. 2015 je naše sdružení po dlouhých peripetiích, které začali v prosinci 2014, zapsáno u Městského soudu v Praze jako zapsaný spolek (z.s.). Tak zní nová litera zákona o občanských sdruženích.

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ